07 July 2017

Od 1 lipca, wchodzi w życie uchwała antysmogowa dla Krakowa i będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa.

 

Specjalnie dla portalu Świat OZE, o wchodzącej właśnie w życie uchwale antysmogowej dla Krakowa opowiada Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

 

 

 

Pod koniec kwietnia br. Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił normy jakościowe opału, które będą obowiązywać w dwóch najbliższych sezonach grzewczych. Od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku dopuszczalne będzie stosowanie wyłącznie odpowiedniej jakości paliw stałych:

 

  • węgiel powinien mieć następujące parametry jakościowe: udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o ziarnieniu 0-5 mm poniżej 5 %, wartość opałowa powyżej 26 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 10 %, siarki – poniżej 0,8 %.
  • drewno spalane w kotłach, kominkach i piecach, kupowane lub pozyskane z innych źródeł, powinno zawierać biomasę o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20 %.
  •  

Już w te wakacje, 1 lipca, równocześnie wchodzą w życie nie tylko tymczasowe regulacje dla Krakowa, ale też antysmogowe przepisy dla reszty obszaru Małopolski. Przecieramy więc szlaki i z ogromną satysfakcją widzimy, że inni podążają naszym śladem. Swoją uchwałę antysmogową ma już Śląsk, teraz podobne regulacje przygotowują inne regiony.

 

Małopolska zawsze służy im radą i doświadczeniem – podkreśla marszałek Jacek Krupa, przypominając, że przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa jest odpowiedzią na projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, który nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie.

 

Z danych wynika, że od czasu przyjęcia pierwszej uchwały antysmogowej dla Krakowa zostało wymienionych 12 tys. kotłów, a na kolejne 7 tys. palenisk już zostały złożone wnioski mieszkańców. Wierzę, że na skutek nowych, dodatkowych przepisów, proces wymiany przestarzałych pieców znacznie przyspieszy. Warto przypomnieć, że Polska ma jeszcze zaledwie trzy lata, żeby przygotować się na zaostrzone limity dotyczące średniego rocznego stężenia pyłów PM2,5 – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak.

 

Przypomnijmy, że podczas głosowania nad uchwałą 24 kwietnia 2017 roku, w imieniu „tysięcy górników”, których interesy są zagrożone, radny Zdzisław Filip z Prawa i Sprawiedliwości złożył poprawkę do uchwały, w której domagał się zmiany określania dopuszczalnych parametrów węgla, oraz zakazu spalania tzw. mułów i flotów, paliw najgorszej jakości.

 

Dodajmy, że radny jest jednocześnie prezesem zarządu spółki Tauron Wydobycie. Na szczęście, poprawki zostały odrzucone.

 

Uchwała antysmogowa dla Krakowa wchodzi w życie

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera