Wkrótce pierwsze faktury z opustami.

Wkrótce prosumenci będący klientami spółki PGE Obrót powinni otrzymać pierwsze faktury, na których zostaną uwzględnione rozliczenia w ramach systemu opustów. Od połowy ubiegłego roku z opustów mogą korzystać prosumenci oddający do sieci niewykorzystane nadwyżki energii.

 

System opustów, dzięki któremu prosumenci oddający nieskonsumowane nadwyżki energii do sieci, mogą pomniejszać swoje rachunki za energię zakupioną od zakładu energetycznego, został wprowadzony wraz z ostatnią nowelizacją ustawy o OZE i wszedł w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

Przewidywany przez PGE Obrót termin wystawiania pierwszych faktur według specyfikacji określonej znowelizowaną ustawą OZE to przełom stycznia i lutego br.

 

 Termin wystawienia pierwszych rozliczeń podyktowany jest głównie tym, że zdecydowana większość umów podpisana jest w cyklach rozliczeniowych 6-miesięcznych oraz koniecznością dostosowania systemu billingowego do nowych przepisów, które były wielokrotnie nowelizowane – komentuje Katarzyna Stręcel z biura prasowego PGE Obrót.

PGE Obrót zapewnia jednocześnie, że rozliczenia 6-miesięczne prowadzone będą zgodnie z zawartymi umowami w okresach odczytowych czerwiec-grudzień, w związku z czym rozliczenie (odczyt) drugiego półrocza 2016 r. przypadł na 31 grudnia 2016 r., kolejne przypadnie na dzień 30 czerwca 2017 r. itd. – dla pozostałych cykli rozliczeniowych odpowiednio 1-miesięczne – co miesiąc, a także 2-miesięczne – co dwa miesiące.

 

PGE Obrót informuje ponadto, że będzie rozliczać zgodnie z ustawą o odnwialnych źródłach energii, czyli wprowadzając stosowne opusty w każdym rozliczeniu dla prosumentów i stosując współczynnik w zależności od mocy ich mikroinstalacji.

 

– Klient podpisując umowę z PGE Obrót deklaruje i oświadcza, że posiada status prosumenta, w rozumieniu ustawy OZE, oraz przekazuje nam dokument "Potwierdzenie możliwości świadczenia usług dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw – Wytwórcy (certyfikat od operatora)", w którym określona jest łączna moc jednostek wytwórczych. Na podstawie tych informacji klient jest weryfikowany pod względem możliwości prowadzenia z nim rozliczeń na podstawie tzw. opustu. Informacje zgromadzone w podpisanej umowie z PGE Obrót i dokumencie przyłączeniowym PGE Dystrybucja są wystarczające, aby prowadzić z klientami rozliczenia zgodnie z ustawą bez konieczności pozyskiwania dodatkowych informacji od klientów – informuje w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Katarzyna Strącel

 

19 January 2017

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera