30 May 2017

W ostatni piątek znajdujące się w Wielkiej Brytanii elektrownie fotowoltaiczne produkowały rekordową ilość energii, wyprzedzając m.in. energetykę węglową i jądrową, a ustępując tylko generacji gazowej. Swój rekord pobili również Niemcy, będący największym w Europie producentem energii słonecznej.

 

W piątkowe południe brytyjskie elektrownie  fotowoltaiczne, których nominalny potencjał sięga 12,1 GW, pracowały z rekordową mocą 8,75 GW, co wystarczyło do zaspokojenia w tym momencie niemal 1/5 zapotrzebowania na energię w Wielkiej Brytanii.

 

Poprzedni rekord brytyjska fotowoltaika pobiła kilka tygodni wcześniej, pracując z mocą 8,49 GW.

Z kolei w ostatni weekend marca wygenerowana dzięki brytyjskim elektrowniom fotowoltaicznym autokonsumpcja energii sprawiła, że po raz pierwszy w historii systemu elektroenergetycznego na Wyspach zapotrzebowanie na energię z sieci było w porze popołudniowej niższe od zapotrzebowania w porze nocnej.

 

W komentarzu na ten temat brytyjskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Trade Assocciation zauważa, że rozwój fotowoltaiki odnotowany zaledwie w ciągu kilku ostatnich lat sprawia, że elektrownie fotowoltaiczne na Wyspach są w stanie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 3,8 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

 

Prawie połowa energii z fotowoltaiki w Niemczech

Pracujące w Niemczech systemy fotowoltaiczne swój rekord generacji i udziału w krajowym miksie energii pobiły w weekend. W sobotnie popołudnie pracowały z mocą nawet 30 GW. W tym samym czasie zapotrzebowanie w krajowym systemie elektroenergetycznym Niemiec wynosiło w sumie około 60 GW, z czego 7,6 GW zaspokajały jeszcze elektrownie wiatrowe, a niemal 26 GW energetyka konwencjonalna.

 

Natomiast w niedzielne popołudnie generacja z fotowoltaiki przekroczyła niewiele ponad 27 GW, produkcja z wiatru wynosiła ok. 7,6 GW, a z elektrowni konwencjonalnych pochodziło około 23 GW. Nadwyżki mocy rzędu około 1 GW trafiały, podobnie jak w sobotę, do polskiego KSE, a pozostałe nadwyżki przyjmowali inni sąsiedzi Niemiec. 

 

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już około 41,5 GW. 

 

red. gramwzielone.pl

PV Daje Radę!!! - Rekordy generacji z PV 
w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera