28 November 2016

 

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

Fotowoltaika + Pompa ciepła = Perpetuum Mobile?

 

 

Wiele niezorientowanych w temacie osób uważa, że Powietrzna Pompa Ciepła (PPC) nie ma szans sprawdzić się w polskim klimacie. Są przekonani, iż w zimowych warunkach urządzenie tego typu nie może zapewnić sprawnego ogrzewania w domu. Tymczasem PPC działa efektywnie nawet wówczas, gdy słupek rtęci w termometrze spada do -20 -25°C.

Podobnie sprawa wygląda z instalacją fotowoltaiczną (PV) – nie dostrzega się jak szybko inwestycja w PV zwraca się, nawet w naszym klimacie. Ma to odniesienie zwłaszcza dla klientów indywidualnych, którzy mogą korzystać z systemu upustów, czyli odebrać nawet 80% energii wysłanej do sieci.

Dodajmy do siebie obie te technologie.

PPC idealnie pasuje do PV, gdyż jest zasilana przez prąd wyprodukowany przez PV. Dom wyposażony w ten wysokosprawny system grzewczy, oraz dostarczający własną, wyprodukowaną wcześniej i oddaną do sieci, lub w czasie rzeczywistym, energię do zasilenia tegoż systemu, to nie science fiction, a raczej Perpetuum Mobile w systemie ogrzewania.

Dla niezorientowanych osób pachnie to kompletną abstrakcją.

I trudno się dziwić, bo przemiany termodynamiczne nie są zjawiskiem powszechnie znanym i rozumianym. Większość osób wie tylko tyle, że termodynamika jest działem fizyki. Posłużmy się, zatem prostym przykładem i otwórzmy zamrażarkę. W środku panuje temperatura około -20°C, a mimo to zewnętrzny wymiennik znajdujący się z tyłu zamrażarki jest bardzo ciepły! 

Powietrzna pompa ciepła działa dokładnie na tej samej zasadzie, tylko w znacznie większej skali. Odwołując się do prostych przykładów... Układ chłodniczy w wydaniu biologicznym możemy zaobserwować, na co dzień. Pot parujący z naszego ciała sprawia, że ciało jest ochładzane. Ciecz, parując i przechodząc w stan lotny, odbiera ciepło. Układy chłodnicze działają analogicznie z tym, że nie odparowują przy plus trzydziestu stopniach, a przy np. minus trzydziestu! Taki właśnie proces zachodzi w jednostce zewnętrznej PPC. 

Nawet przy minus dwudziestu pięciu stopniach Celsjusza energia w powietrzu jest całkiem spora. Do zera bezwzględnego, kiedy zamiera jakikolwiek ruch cząstek, jest jeszcze bardzo daleko!

W każdym razie owej energii jest na tyle dużo, że PPC z powodzeniem może ogrzać dom. Oczywiście im niższa temperatura, tym wydajność urządzenia zmniejsza się, jest to określone, jako współczynnik COP, który przy -20°C na zewnątrz wynosi 2,8 czyli z jednego kW (kilowata) pobranej energii elektrycznej pompa produkuje 2,8 kW energii cieplnej, (stało roczne COP 4,5), ale ostatecznie nie żyjemy pod kołem podbiegunowym i dni z naprawdę niskimi temperaturami są w Polsce rzadkością, i są liczone w ciągu zimy na palcach jednej ręki.. 

 

Coś więcej niż grzanie domu.

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie PPC,  posiadającej dodatkowe funkcje grzania wody użytkowej oraz chłodzenia w letnie upały, i dlatego staje się produktem coraz bardziej popularnym wśród klientów.

W jednym urządzeniu zebrane są, aż trzy funkcje:

  • Ogrzewanie pomieszczeń, (CO).
  • Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, (CWU)
  • Chłodzenie domu podczas upałów. 

Ta ostatnia funkcja ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy większość energii elektrycznej z fotowoltaiki jest produkowana właśnie w okresie letnim. Najkorzystniej jest obecnie (i pewnie to się nie zmieni) wykorzystać prąd na własne cele. Czyli latem produkujemy dużo energii i zużywamy ją także w klimatyzacji pomieszczeń stosując funkcję PPC z modułem chłodzenia.

Funkcja chłodzenia może być realizowana poprzez zastosowanie Klima konwektorów, które po doprowadzeniu do nich wody w temperaturze 5–10°C (tzw. wody lodowej) zamieniają się w urządzenia klimatyzacyjne chłodzące pomieszczenia zimnym powietrzem.

Chłodzenie jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Bardzo często spotyka się zjawisko nierównomiernego rozkładu temperatur w domu podczas letnich upałów. O ile na parterze panuje przeważnie w miarę normalna temperatura, to w pokojach na piętrze na ogół jest duszno i gorąco. Nawet przy bardzo dobrej izolacji dachu trudno jest tego zjawiska uniknąć! Dlatego tak ważna jest możliwość obniżania temperatury w pomieszczeniach pod połacią dachową.

 

Oszczędności

Nasz Projekt to odpowiedź na rosnące ceny prądu, ogrzewania oraz zmian klimatu, połączenie PPC + PV staje się najbardziej sensownym rozwiązaniem na przyszłość. Kotły na paliwa stałe niedługo odejdą do lamusa jedyne, co utrzymuje je w ciągłej eksploatacji, to fakt, że inne paliwa takie jak (Gaz ziemny, LPG, Olej Opałowy, energia El.) są drogie.

Coraz więcej osób przekonuje się jednak, że nowe technologie takie jak PPC i PV nie tylko są wygodne i działają praktycznie bezobsługowo, ale i są ekonomiczne, i w porównaniu np. z kosztami ogrzewania gazem LPG trzykrotnie tańsze w eksploatacji.

Warunkiem zadowolenia z użytkowania PC jest dobry dobór urządzenia, zarówno do powierzchni jak i do przekaźników ciepła, nawet stare instalacje z żeliwnymi grzejnikami bardzo dobrze współpracują z odpowiednią wysokotemperaturową PPC.

 

Przykładowe koszy ogrzewania domu 140m² Co+Cwu, z zastosowaniem różnych paliw.

 

 

Żródło:http://www.viessmann.poznan.pl/

 

Pomagamy w sfinansowaniu inwestycji.

Stowarzyszenie przygotowało program „Błękitna Atmosfera”, dla mieszkańców Śląska, a już nie długo również innych województw, gwarantujący, co najmniej 50% dofinansowania do instalacji PV i PPC, dlatego zwrot z inwestycji jest o połowę krótszy, co powoduje, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Połączenie tych dwóch urządzeń(PV+PPC) powoduje, że przez najbliższe 20-30 lat możemy się cieszyć ogrzewaniem domu, ciepłej wody, energią na inne potrzeby, całkiem za darmo i to bez dużej inwestycji.

Wystarczy skorzystać z Programu „Błękitna Atmosfera” a pozostałą kwotę sfinansować w systemie ratalnym i zobaczymy, że koszt jest nawet niższy od tego, co dziś jesteśmy zmuszeni płacić za Energię i ogrzewanie.

 

Np.

(Dom o powierzchni 150 m² zamieszkały przez 4 osoby.

Koszt energii ok. 2500 zł/rok

Kosz ogrzewania gazem ziemnym ok 3000 zł/rok

Koszt ogrzania wody użytkowej gaz ziem. 500 zł/rok

Razem daje to nam łączne koszty na poziomie 6000 zł/rok

 

Koszt systemu PV produkującego energię na potrzeby własne i PPC, oraz zakupu PPC wraz z instalacją to koszt ok. 340 zł/mc

Co daje nam łączny koszt 4080 zł/rok

 

To aż o 1920 zł mniej niż dziś wydajemy.*)

 

*) Powyższe wyliczenia są szacunkowe. Dla każdego indywidualnie przygotowujemy szczegółowe kalkulacje w ramach projektu „Błękitna Atmosfera”.

Wystarczy odwiedzić naszą stronę internetową www.blekitaatmosfera.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a nasi specjaliści przygotują najlepsze dla Państwa rozwiązania.

 

Zapraszamy po szczegóły.

 

Fotowoltaika + Pompa ciepła = Perpetuum Mobile?

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera