Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego.

 

 

Czym są fotoogniwa? 
Fotoogniwa, moduły fotowoltaiczne, panele PV - każda z tych nazw określa baterie słoneczne do produkcji prądu. W odróżnieniu od kolektorów słonecznych, moduły fotowoltaiczne nie służą do ogrzewania wody, lecz produkują energię elektryczną, zamieniając promieniowanie słoneczne, (fotony) na energię. 

 

Jak powstały panele fotowoltaiczne?
Codziennie na powierzchnie ziemi docierają olbrzymie ilości energii, której do niedawna nie potrafiliśmy w umiejętny sposób wykorzystać.

Nowe możliwości w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca otworzyła dziedzina fizyki zwana fotowoltaiką. Wieloletnie badania w tej dziedzinie przyczyniły się do stworzenia urządzeń przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną, Fotoogniwa. Dotychczas, fotoogniwa znajdowały zastosowanie w satelitach kosmicznych, lecz prace naukowców pozwoliły nam wprowadzić baterie słoneczne do życia codziennego, jako odnawialne źródło energii.

Swoje zastosowanie znajdują dzisiaj w budownictwie, jako źródło zasilania na jachtach, wozach kempingowych, sygnalizacji świetlnych, znaków drogowych czy nadajników telekomunikacyjnych. Niezależnie od korzyści energetycznych czy ekologicznych, otrzymuje się zawsze ciekawe efekty architektoniczne. 

 

Jak działają fotoogniwa?
Budowa fotoogniw jest bardzo prosta. Opiera się, bowiem na płytkach, zwanych ogniwami wytworzonych z krzemu z domieszką bromu, napylonych fosforem. Ogniwa o wymiarach ok.15x15 cm łączy się ze sobą, a następnie zamyka w aluminiowej ramie pokrywając od przodu hartowanym szkłem. Tak wyprodukowany moduł fotowoltaiczny, zamontowany odpowiednio na dachu lub fasadzie budynku potrafi produkować energię elektryczną przez długie lata. W modułach nie występują żadne ruchome elementy, żadne materiały eksploatacyjne nie są pochłaniane, jak również żadne zanieczyszczenia nie są emitowane.

 

Moduły nie wymagają żadnej konserwacji, a przy tym są idealnie ciche. Żywotność fotoogniw projektowana jest przez producentów na nie mniej niż 30 lat, natomiast gwarancja producenta na moc wyjściową uzyskiwaną z fotoogniw to najczęściej 25lat! Sam proces wytwarzania energii elektrycznej z takiego modułu fotowoltaicznego również nie jest skomplikowany. Światło, które dociera do ziemi składa się z cząstek nazywanych fotonami. W momencie, gdy światło trafia na powierzchnię baterii słonecznej fotony wnikają w strukturę krystaliczną krzemu.

 

Atomy krzemu natomiast rozbijają padające na nie promienie słoneczne na ładunki elektryczne, które z kolei zaczynają tworzyć zamknięty obieg w baterii słonecznej. Uzyskany w ten sposób prąd wyprowadza się z Modułu dwoma kablami (jeden to +, drugi -). Moduły można łączyć ze sobą w różnych ilościach uzyskując w ten sposób systemy fotowoltaiczne o różnej mocy produkcyjnej. 

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera