Informacje o zwiększonym poziomie zanieczyszczenia powietrza obiegły ostatnio kilkanaście miast w Polsce. Co zrobić, by poprawić stan powietrza, którym przecież na co dzień oddychamy? Sprawdzamy, jakie masz możliwości ekologicznego ogrzewania i na co zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego.
Zanieczyszczenia powietrza i bezwietrzna pogoda sprawiły, że już nie tylko nad Krakowem i Śląskiem, ale także m.in. nad Warszawą, Łodzią czy Poznaniem pojawił się smog. Podstawową przyczyną jego powstawania jest tzw. niska emisja. Pod tym pojęciem rozumie się zanieczyszczenia, które zalegają w powietrzu na małych wysokościach, a więc są najbardziej szkodliwe dla ludzi.
Niską emisję spalin powoduje przede wszystkim nieefektywne spalanie paliw w domowych piecach, gdzie nadal wykorzystuje się kotły na węgiel, często już przestarzałe, o niskiej wydajności. W gospodarstwach domowych często używa się opału o niskiej jakości, a nawet… spala się śmieci, co jest w Polsce zabronione.
Przyczynić się do zmniejszenia szkodliwych substancji w powietrzu można na własną rękę, a mianowicie dzięki modernizacji instalacji grzewczej. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że jest to niemały wydatek, w większości przypadków inwestycja zwraca się jednak ze względu na niskie koszty eksploatacyjne.
Wśród wielu rodzajów ogrzewania domu możesz wybrać rozwiązania ekologiczne, na przykład:
Wiele nowych domów w Polsce ma tradycyjną konstrukcję murowaną. Powstają jednak domy coraz lepiej ocieplone, o dobrze zabezpieczonych miejscach, w których mogłyby pojawić się mostki cieplne. Lepsza izolacja i szczelniejsze okna sprawiają, że zapotrzebowanie na energię do ogrzewania przeciętnego domu się zmniejsza, a co za tym idzie – zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniej.
Domy energooszczędne charakteryzują się także prostą budową, wykorzystaniem energooszczędnych materiałów budowlanych oraz energii słonecznej, np. dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu względem stron świata. Takie projekty, jak i wiele innych znajdują się na stronie pracowni DobreDomy.pl.
Źródło i fot.:DobreDomy.pl
KRS 0000658262
NIP 5472171415
ul. Chochołowska 28
43-300 Bielsko Biała
biuro@blekitnaatmosfera.pl
© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera