26 February 2017

Informacje o zwiększonym poziomie zanieczyszczenia powietrza obiegły ostatnio kilkanaście miast w Polsce. Co zrobić, by poprawić stan powietrza, którym przecież na co dzień oddychamy? Sprawdzamy, jakie masz możliwości ekologicznego ogrzewania i na co zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego.

 

 

Zanieczyszczenia powietrza i bezwietrzna pogoda sprawiły, że już nie tylko nad Krakowem i Śląskiem, ale także m.in. nad Warszawą, Łodzią czy Poznaniem pojawił się smog. Podstawową przyczyną jego powstawania jest tzw. niska emisja. Pod tym pojęciem rozumie się zanieczyszczenia, które zalegają w powietrzu na małych wysokościach, a więc są najbardziej szkodliwe dla ludzi.

 

Przyczyny powstawania smogu – domowe ogrzewanie.

 

Niską emisję spalin powoduje przede wszystkim nieefektywne spalanie paliw w domowych piecach, gdzie nadal wykorzystuje się kotły na węgiel, często już przestarzałe, o niskiej wydajności. W gospodarstwach domowych często używa się opału o niskiej jakości, a nawet… spala się śmieci, co jest w Polsce zabronione.

 

Co zrobić, by zmniejszyć ilość zanieczyszczeń?

 

Przyczynić się do zmniejszenia szkodliwych substancji w powietrzu można na własną rękę, a mianowicie dzięki modernizacji instalacji grzewczej. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że jest to niemały wydatek, w większości przypadków inwestycja zwraca się jednak ze względu na niskie koszty eksploatacyjne.


Wśród wielu rodzajów ogrzewania domu możesz wybrać rozwiązania ekologiczne, na przykład:

 

 • Kotły zasilane pelletem
  Kotły na pellet określane są jako jedne z najnowocześniejszych i najefektywniejszych urządzeń do spalania paliw stałych. Pellet to paliwo odnawialne – powstaje z odpadów drewna sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Jest ono całkowicie bezpieczne w transporcie i składowaniu, dlatego nie ma konieczności magazynowania go w innym pomieszczeniu niż kocioł.

 

 • Kotły na olej opałowy
  Olej opałowy stanowi jeden z produktów przerobu ropy naftowej. Wśród trzech rodzajów polecany jest zwłaszcza lekki olej opałowy, który dzięki niskiej zawartości siarki oraz niewytwarzaniu odpadów okazuje się przyjazny dla środowiska.
  Taki rodzaj paliwa opałowego wymaga jednak magazynowania w specjalnym zbiorniku umieszczonym w wydzielonym pomieszczeniu. Na to rozwiązanie warto więc zdecydować się już na etapie wyboru projektu domu, by przeznaczyć na nie odpowiednie miejsce w pomieszczeniu gospodarczym.

 

 • Pompa ciepła (Najlepsze Rozwiązanie)
  Charakteryzuje się przede wszystkim niskimi kosztami eksploatacji, a także bezpieczeństwem, kulturą pracy oraz dużą trwałością.
  Działanie pomp ciepła porównuje się do odwróconego mechanizmu lodówki. Urządzenia grzewcze wykorzystują energię gruntu, powietrza lub wody, nie produkują więc dymu, popiołu ani innych substancji szkodliwych dla człowieka.
  Wymagają jednak wykonania odpowiedniej instalacji oraz niewielkiej energii elektrycznej do napędzania sprężarki.

 

Ekologiczne mieszkanie już przy wyborze projektu domu

 

Wiele nowych domów w Polsce ma tradycyjną konstrukcję murowaną. Powstają jednak domy coraz lepiej ocieplone, o dobrze zabezpieczonych miejscach, w których mogłyby pojawić się mostki cieplne. Lepsza izolacja i szczelniejsze okna sprawiają, że zapotrzebowanie na energię do ogrzewania przeciętnego domu się zmniejsza, a co za tym idzie – zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniej.

 

Domy energooszczędne charakteryzują się także prostą budową, wykorzystaniem energooszczędnych materiałów budowlanych oraz energii słonecznej, np. dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu względem stron świata. Takie projekty, jak i wiele innych znajdują się na stronie pracowni DobreDomy.pl.


Źródło i fot.:DobreDomy.pl

Ciepło bez smogu, czyli jak ogrzewać mieszkanie ekologicznie.

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

 

KRS 0000658262

NIP 5472171415

 

ul. Chochołowska 28

43-300 Bielsko Biała

biuro@blekitnaatmosfera.pl

 

 

Infolinia:  +48 333 003 353

 

 

 

 

© 2017 Copyright Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera